Voter Guide

The counties included in the voters guide for the Nov. 5, 2019 elections are: Montgomery, Warren, Miami, Greene, Clark, Champaign, and Butler.

NOTE: Not all communities have issues or candidates on the ballot. Guide does not include uncontested races.

All Candidates

  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Jill Acuff
    2. Don Adams
      candidate for Beavercreek Council
    3. Jennifer Adams
      candidate for Madison School Board
    4. Nathan Adkins
      candidate for Butlerville Council
    5. Cody Agee
      candidate for Trenton Council
    6. Bob Ahlers
      candidate for Vandalia Council
    7. Clinton Allen
      candidate for Fairborn Council
    8. Courtney Allen
      candidate for Mason School board
    9. Jamie Allen
      candidate for Union twp. Trustee
    10. Linda Ann Allen
      candidate for South Lebanon Mayor
    11. Zachary Allen (Rep)
      candidate for Troy Council Ward 1
    12. Hannah Altimari
      candidate for Butlerville Council
    13. Craig Anderson
      candidate for Harrison Twp. Trustee
    14. Heidi Anderson
    15. Michael Andrews
      candidate for Trotwood School Board
    16. Cathy Anspach
      candidate for Lebanon School board
    17. Randy Applegate
    18. Joel Armlovich
      candidate for Jamestown Council
    19. Peg Arnold
    20. Jody Asher (write in)
    21. Lara Askill
      candidate for Seven Mile Council
    22. Tracy Atchison
    23. Jeffrey Stuart Aylor
      candidate for Lebanon Council
  2. B
    1. Peter Bales
      candidate for Beavercreek Council
    2. Judith Barga
      candidate for Pleasant Hill Council
    3. Tamara Spahr Bartley
      candidate for Xenia School Board
    4. Desiree Batsche
      candidate for Mason School board
    5. Lauryn Bayliff
      candidate for Monroe twp. Trustee
    6. John J Beals
      candidate for Centerville Council
    7. Bill Bean (Rep)
      candidate for Urbana Mayor
    8. Ann Becker
    9. Jay Bedi
      candidate for Mason City Council
    10. Bob Beebe
      candidate for Maineville Mayor
    11. Gwen Beech
      candidate for North Lewisburg Mayor
    12. Rhonda Behnken
    13. Lance Benavides
      candidate for Johnson Twp. Trustee
    14. Joy Bennett
      candidate for Mason City Council
    15. Dale Berry
    16. Elizabeth Betz
    17. Teresa Beverly (I)
    18. Allison Billups
      candidate for Maineville Council
    19. Sue Blair
      candidate for Wayne School Board
    20. Gary Bogan
    21. Tina Bonecutter
      candidate for Spring Valley Clerk
    22. Sharon Boysel
    23. Jason Bracken
      candidate for Oxford Council
    24. Tony Bradburn
      candidate for Mason City Council
    25. Kimberly Ann Brandel
    26. Pat Brehm
    27. Tom Brucker
      candidate for Morgan twp. Trustee
    28. York Bryant
      candidate for Morrow Mayor
    29. Terry Burkert
      candidate for Fairborn Council
    30. Matt Burns
      candidate for German Twp. Trustee
    31. Jeffrey Burroughs
    32. Jim Byers
      candidate for Wayne School Board
  3. C
    1. Luanne Cain
      candidate for Morrow Council
    2. Pam Callahan
      candidate for Xenia School Board
    3. Tom Callahan
      candidate for Monroe Council
    4. Jamie Callan
    5. David Carpenter
    6. Brenda Carroll
      candidate for Pleasant Hill Council
    7. Lori Carroll
      candidate for Spring Valley Mayor
    8. Ron Casey
      candidate for Harrison Twp. Trustee
    9. Patrick Cassidy
      candidate for Wayne School Board
    10. Patricia Cavanaugh
    11. Brent Centers
      candidate for Franklin Council
    12. Stephanie Chandler
      candidate for New Miami Mayor
    13. Dan Clark
      candidate for Monroe Council
    14. Tony Cochren
    15. John Collier
      candidate for North Lewisburg Mayor
    16. Mary Ann Collier (Rep)
    17. Ryan Colvin (Rep)
    18. Nicole Condrey
      candidate for Middletown Mayor
    19. Brenda Cook
      candidate for St. Paris Mayor
    20. Kim Cope
      candidate for Lebanon School board
    21. Warren Copeland
      candidate for Springfield Mayor
    22. David Corfman
    23. John David Crain
      candidate for Union Twp. Trustee
    24. Levi Cramer
      candidate for Middletown Council
    25. Cassandra Cress (I)
    26. Mark Cross
      candidate for German Twp. Trustee
    27. Herbert Crosswhite
      candidate for Jamestown Council
    28. Laura Curliss
    29. Charles Curran
      candidate for Beavercreek Council
    30. Mike Cusick
      candidate for Madison School Board
  4. D
    1. Alan Daniel
      candidate for Madison Twp. Trustee
    2. Brad Daugherty
      candidate for Englewood Council
    3. Pat Davidson
      candidate for Wayne twp. Trustee
    4. Delbert Davis
      candidate for Christiansburg Mayor
    5. Perry Davis
      candidate for Middletown Council
    6. Rebecca Davis
      candidate for Christiansburg Mayor
    7. Donna Davis Norris
      candidate for Lebanon School board
    8. Chad Dawson Sr
      candidate for Perry Twp. Trustee
    9. Samantha Dawson
      candidate for Spring Valley Clerk
    10. Ben DeGroat
    11. Julie Denning
    12. Mike Denning
      candidate for Riverside Mayor
    13. Luke Dickerson
    14. James Dillon
    15. Gary Doeden
      candidate for St. Paris Mayor
    16. Adrienne Draper
      candidate for Englewood Council
    17. Glen Duerr
      candidate for Beavercreek Council
    18. Bruce Duke
    19. Terri Duncan
      candidate for Tremont Council
    20. Bryan Douglas Dunkman
      candidate for Carlisle School Board
    21. Allison Durnbaugh
    22. Dustin Dyer
      candidate for Seven Mile Council
  5. E
    1. Richard Ebert (Rep)
    2. Tracy Edwards
    3. Becky Ehling
    4. Joan Elder
    5. Karen Elder
    6. Glenn Ellerbe
      candidate for Oxford Council
    7. Leah Elliott
    8. Chuck Elliott
      candidate for Monroe twp. Trustee
    9. Youssef Elzein
    10. Karina Emory
    11. Mark A Engert
      candidate for Centerville Council
    12. David Esrati
    13. Kathy Estep
      candidate for Mad River Trustee
    14. Al Evans (Rep)
    15. Dean Evans
      candidate for South Lebanon Council
  6. F
    1. Charles Fay
    2. Carla Fiehrer
      candidate for Hamilton Council
    3. Rhonda C Finley
      candidate for Trotwood Council
    4. Tina Fiore
    5. Julia Flake
    6. Joe Flanagan
      candidate for Butler Twp. Trustee
    7. Barbara Fletcher
    8. Linda Fliehman
    9. Jeffrey Flora
      candidate for Bath Twp. Trustee
    10. Corey Follick
      candidate for Vandalia Council
    11. Khalilah Forte
      candidate for Trotwood School Board
    12. David Foster
      candidate for Tremont Council
    13. Tracy Foster
      candidate for Spring Valley Clerk
    14. Debbie Fouts
      candidate for Franklin Council
    15. Karen Allen Fowler
    16. Thomas Franz
      candidate for Englewood Mayor
    17. Jim Frederick
      candidate for Morrow Council
    18. David French
      candidate for Madison School Board
    19. Jason Frentzel
      candidate for Monroe Council
    20. Bob Frost
    21. Jacinda Fugate
    22. Keith Funk
      candidate for Monroe Council
  7. G
    1. Jason Gabbard
    2. Zachary Gallagher
      candidate for Waynesville Council
    3. Tom Geglein
    4. Paula Jo Gibbs-Licher
    5. Bobbie Grice
      candidate for Salem twp. Trustee
    6. Greg Gillman
      candidate for Jackson Twp. Trustee
    7. Angela Glassburn
    8. Jeffrey Gray
    9. Wanda Gray
      candidate for Tremont Council
    10. Angela Griest
    11. Charity Grill
    12. Dale Grimm
      candidate for New Carlisle Council
    13. Kathy Grossmann
      candidate for Mason City Council
    14. Jarrhett Grow
      candidate for Spring Valley Mayor
    15. Karen Guthrie
  8. H
    1. James Hahn
      candidate for Lakota School Board
    2. Thomas Hall
      candidate for Englewood Council
    3. Todd Hall
      candidate for Franklin Council
    4. Martin Hamlin
    5. Jennifer Harris
      candidate for Trenton Council
    6. Maryan Harrison
      candidate for South Lebanon Council
    7. Brian Hart
    8. John Hart Jr
      candidate for Middletown Council
    9. Sandra Hartman
      candidate for Tremont Mayor
    10. Jason Hartshorn
      candidate for Perry Twp. Trustee
    11. Ernie Havens
      candidate for Bellbrook Council
    12. Heather Hayes
      candidate for Ross School Board
    13. Mark Heistand
    14. Robert Henley
      candidate for New Miami Mayor
    15. Michael Henne
    16. Steve Henne
      candidate for Englewood Council
    17. Molissa Herman
      candidate for Salem twp. Trustee
    18. Robert Hess
    19. Tim Hewitt
    20. Melissa Hobbs
      candidate for Trenton Council
    21. Rusty Holman
    22. Amy Hopkins
      candidate for New Carlisle Council
    23. Diane Horvath
    24. Rebecca Howard
    25. Scott Huddle
    26. Darryl Huff
      candidate for Morgan twp. Trustee
    27. Casey Hume
      candidate for Hamilton Council
    28. Tim Humphries
      candidate for Carlisle Mayor
    29. Jim Hunter
      candidate for Hamilton Twp. Trustee
    30. DeAnn Hurtado
  9. I
    1. Danny Ivers
      candidate for Hamilton Council
    2. Spencer Izor
  10. J
    1. Brent Forrest Jackson
      candidate for Vandalia Council
    2. Amy Black Jessee
      candidate for Madison School Board
    3. Vanessa Jeter-Freeman
      candidate for Trotwood School Board
    4. Archie Johnson
      candidate for Hamilton Council
    5. Douglas Johnson
      candidate for Bellbrook Mayor
    6. James Johnson
    7. Matthew Johnson
    8. Bruce Jones
    9. Glenn Jones
    10. Mike Jones
    11. Matt Joseph
  11. K
    1. Brett kahny
      candidate for Monroe Council
    2. Stephen Kaiser
      candidate for Lebanon Council
    3. Dennis Kauffman
      candidate for Johnson Twp. Trustee
    4. Mark Keener
    5. Dan Kegley
    6. Robert Kelley Jr
      candidate for Trotwood Council
    7. Michael Kembel
      candidate for Maineville Mayor
    8. Debbie Kemper
      candidate for Carlisle Council
    9. Belinda Kenley
      candidate for Centerville Council
    10. Richard Kerns (Dem)
    11. Mike Kilroy
    12. Mary Kilsheimer
    13. Gregory Kimball
      candidate for Mechanicsburg Mayor
    14. Raye Kimberlin
      candidate for Lebanon School board
    15. Toni Kite
      candidate for Graham School Board
    16. Keith Klinefelter
      candidate for Ross Twp. Trustee
    17. Mike Klingler
      candidate for Englewood Mayor
    18. Kevin Knepp
      candidate for Fairborn Council
    19. Kathleen Knight-Abowitz
    20. Chris Koch
      candidate for Union twp. Trustee
    21. Lauren Koch
    22. Lisa Kreeger
    23. Michael Kroeger
      candidate for Ross School Board
    24. Hueston Kyger
      candidate for Oxford Council
  12. L
    1. Joe Lacey
      candidate for Dayton School Board
    2. Margie Lairson
    3. Nicholas Lamb
      candidate for Carlisle Council
    4. Shelley Lamb
    5. Michael Lane
      candidate for Lebanon School board
    6. Kimberly Lapensee
    7. Esther Banta Larson
      candidate for Lebanon School board
    8. Troy Lauffler
      candidate for Waynesville Council
    9. Benjamin Layne
      candidate for Mechanicsburg Mayor
    10. Kassie Lester
      candidate for Bath Twp. Trustee
    11. Chuck Letner
      candidate for Brookville Mayor
    12. Tim Lewis
    13. Dennis Lieberman
    14. William Lindsey
      candidate for New Carlisle Council
    15. Tammy Loch
    16. Michael Logan
      candidate for Waynesville Council
    17. Sara Lommatzsch
      candidate for Riverside Mayor
    18. Karen Long
    19. Mike Lowrey
      candidate for New Carlisle Council
    20. Louis Thomas Lunsford
      candidate for Centerville Council
    21. Matt Lynch
  13. M
    1. Marianne MacQueen
    2. William Madison
      candidate for South Lebanon Council
    3. Kevin Robert Majors
      candidate for Lemon Twp. Trustee
    4. Lydda Mansfield-write in
      candidate for Bethel School Board
    5. Adam Mathews
      candidate for Lebanon Council
    6. Bob Matthews
    7. Leslie Maurice
      candidate for Graham School Board
    8. Joseph McAbee
    9. Danny McCloud
      candidate for Wayne School Board
    10. Hillary McClusky
    11. Edward McCord
      candidate for Covington Mayor
    12. Rodney McCubbins
      candidate for Fairborn Council
    13. Mary Ann McDonald
      candidate for Trotwood Mayor
    14. Christina McElfresh
      candidate for Monroe Council
    15. Darryl McGill
      candidate for Bellbrook Council
    16. Catherine McGrail
      candidate for Englewood Council
    17. James McGuire
    18. Mark Messer
      candidate for Lebanon Council
    19. Daryl Michael
    20. Elaine Middlestetter
      candidate for Bellbrook Council
    21. Connie Miller
      candidate for Waynesville Council
    22. G Michael Miller
    23. Missie Miller
      candidate for Carlisle School Board
    24. Kelly Milligan
      candidate for Carlisle School Board
    25. Alan Mitchell
      candidate for Graham School Board
    26. Tony Mitchell
    27. Talbott Moon
      candidate for Middletown Council
    28. Dale Moore
      candidate for Carlisle School Board
    29. Steve Morgan
    30. Brian Morris
      candidate for Franklin twp. Trustee
    31. Michael Moyer
      candidate for Jackson Twp. Trustee
    32. Lawrence Mulligan Jr
      candidate for Middletown Mayor
    33. Robert Mullins
    34. Ray Murray
      candidate for Lakota School Board
  14. N
    1. Judy Neal
      candidate for Morrow Mayor
    2. Monica Nenni
      candidate for Middletown Council
    3. Jeff Nestor (Rep)
    4. Aaron F Newell
    5. Richard Nichols
      candidate for Tremont Mayor
    6. Susan Nickerson
    7. Tony Niemesh
    8. James Norris
      candidate for Lebanon Council
    9. Linda Eggleston Nowakowski
      candidate for New Carlisle Council
  15. O
    1. Lynda O'Connor
      candidate for Lakota School Board
    2. DeeDee Ollis
    3. Ian Orr
      candidate for Mason School board
    4. Clara Osterhage
    5. Chris Otto
    6. Glenn Otto
  16. P
    1. Yvette Page
      candidate for Trotwood Mayor
    2. Larry Elmer Parsons
      candidate for Franklin Council
    3. Josh Patrick
      candidate for Wayne twp. Trustee
    4. Lyndon Perkins
    5. Ryan Perry
      candidate for Trenton Council
    6. Todd Pettit
      candidate for Mad River Trustee
    7. Gabriela Pickett
      candidate for Dayton School Board
    8. James D. Piergies
    9. Ryan Pine
      candidate for Graham School Board
    10. Everett Ray Piper (Dem)
    11. Danna Lynn Plewe
    12. Eric Pohlman
      candidate for Hamilton Council
    13. Jack Pook
    14. Rhonda Cornett Posey
      candidate for Madison Twp. Trustee
    15. Andrea Prather
    16. Bryan Price
    17. Kevin Price
    18. Ronald Price
    19. Shane Propps
      candidate for Lemon Twp. Trustee
    20. Missy Pruszynski
      candidate for Butler Twp. Trustee
  17. R
    1. Susan Ramsey
      candidate for Salem twp. Trustee
    2. Alyse Rettich (Rep)
    3. Kathy Rettich
    4. Ethan Reynolds
      candidate for Xenia School Board
    5. Shirley Reynolds
      candidate for Riverside Mayor
    6. Carolyn Ricker-write in
      candidate for Bethel School Board
    7. Terry Rittenhouse
      candidate for Union Twp. Trustee
    8. Charles Roberts
    9. Joyce Abshire Robertson
      candidate for Covington Mayor
    10. Pete Robinson
      candidate for Madison School Board
    11. Erin Rosiello
      candidate for Hamilton Twp. Trustee
    12. Brianna Rowlett
    13. Paul Ruppert Jr
      candidate for Franklin Council
  18. S
    1. Kelly Sakalas
      candidate for Mason City Council
    2. Dion Sampson
      candidate for Dayton School Board
    3. Cynthia Schaefer (Dem)
      candidate for Troy Council Ward 2
    4. Amy Schenck
    5. Andrew Schnell
      candidate for Ross School Board
    6. Shelly Schultz
    7. C. Nicholas Schwab
      candidate for Reily Twp. Trustee
    8. Michael Schweller
      candidate for Bellbrook Mayor
    9. Melanie Sears
      candidate for Butlerville Council
    10. Lori Sebastian
      candidate for Bethel School Board
    11. Donna Seger-Lawson
      candidate for Bellbrook Council
    12. Dale Seim
      candidate for Perry Twp. Trustee
    13. Delmas Oneal Sevier
      candidate for Maineville Council
    14. Joe Shafer
      candidate for Lebanon Council
    15. Don Shaffer
      candidate for Brookville Mayor
    16. Julie Shaffer
      candidate for Lakota School Board
    17. Chris Shaw
    18. Greg Shell
    19. Jeff Shroyer
    20. Tracy Shump
      candidate for Morrow Council
    21. Greg Siefring
      candidate for Monroe twp. Trustee
    22. Christopher Skoglind
      candidate for Oxford Council
    23. Sheila Karen Slone
    24. Gary Smiga
    25. James Smith
      candidate for South Lebanon Mayor
    26. Jonathan D. Smith
      candidate for Jamestown Council
    27. Mark Smith
    28. Will Smith
      candidate for Dayton School Board
    29. Jessica Smothers
      candidate for Morrow Council
    30. Jason Snyder
      candidate for Hamilton Council
    31. William Snavely
      candidate for Oxford Council
    32. Joseph Solomito
      candidate for Madison School Board
    33. Mark Sousa
      candidate for Hamilton Twp. Trustee
    34. Tana Stanton
      candidate for Fairborn Council
    35. Frederick Stegner
      candidate for Springfield Mayor
    36. Chris Stein
    37. Ben Steiner
      candidate for Morrow Council
    38. Tim Steininger
      candidate for Bath Twp. Trustee
    39. Chris Stivers
      candidate for Carlisle Council
    40. Bob Stone
      candidate for Beavercreek Mayor
    41. Josh Styrcula
      candidate for Mason City Council
  19. T
    1. Reid Tackett
    2. Bill Taggart
      candidate for Franklin twp. Trustee
    3. Michael Taggart
      candidate for Hamilton Twp. Trustee
    4. Barbara Tankersley
      candidate for Carlisle Council
    5. Ryan Tasseff
      candidate for Lebanon Council
    6. Gene Taylor
    7. Tim Taylor
      candidate for Bellbrook Council
    8. Tim Taylor
      candidate for Wayne Twp. Trustee
    9. Joseph Tedeschi
    10. John Terwilliger (Rep)
      candidate for Troy Council Ward 2
    11. Patrick Thackery (Rep)
    12. Bill Thompson
      candidate for Morrow Council
    13. Greg Thompson (Rep)
    14. Rachel Thompson
      candidate for Spring Valley Clerk
    15. Dale Toadvine
    16. Brittany Todd
      candidate for Graham School Board
    17. Norman Trenum
      candidate for Madison School Board
    18. Michael Truster
      candidate for Wayne Twp. Trustee
    19. Mandy Tuertscher
      candidate for Reily Twp. Trustee
    20. Shenise Turner-Sloss
  20. U
    1. David Uhl
      candidate for Graham School Board
  21. V
    1. Judy Valerio
    2. Sean Van Winkle
      candidate for Ross School Board
    3. Dawson Vandervort
    4. Julie Vann
      candidate for Beavercreek Mayor
    5. Susan Vaughn
      candidate for Hamilton Council
    6. Lois Vollmer
    7. Matt Von Stein
      candidate for Hamilton Council
  22. W
    1. Joe Walker
      candidate for Hamilton Twp. Trustee
    2. Eric Walker-Mabry
    3. Ryan T Wallace
    4. Rodney Washburn
    5. William Jamie Watkins
      candidate for Monroe twp. Trustee
    6. Amber Aivalotis Weaver
      candidate for Vandalia Council
    7. Kurt Weber
    8. Shannon Weldon
    9. Justin T Weller (I)
      candidate for Urbana Mayor
    10. J. Russell Wheeler (Dem)
      candidate for Troy Council Ward 1
    11. Maggie Whitaker
    12. Sarah White
      candidate for Seven Mile Council
    13. Jacquelyn Kae Wildofsky
      candidate for Tremont Council
    14. Chris Williams
    15. Diana Williams
      candidate for Seven Mile Council
    16. Katrina Williams
    17. Pete Williams
      candidate for Riverside Mayor
    18. Ron Williams
      candidate for Union Twp. Trustee
    19. Scott Williams
      candidate for Maineville Council
    20. Jeff Willoughby
      candidate for Madison Twp. Trustee
    21. Randy Winkler
      candidate for Carlisle Mayor
    22. Dale Winner
    23. Kevin Wise
      candidate for Mason School board
    24. Joe Wittman
      candidate for Middletown Council
    25. Tamela Womack
    26. Alisha Wood
      candidate for Pleasant Hill Council
    27. Constance R Woods
      candidate for Vandalia Council
    28. Tony Workman
      candidate for Franklin twp. Trustee
    29. Mindi Wynne
  23. Y
    1. JoBeth Yambrich
    2. Ellen Yordy
      candidate for Ross Twp. Trustee
    3. David Young
      candidate for Trotwood Council